3D, FİLM, OYUN VE EFEKT İŞLERİNE NEREDEN BAŞLANIR?


Sosyal medya bağımlılığından bir nebze olsun uzaklaşmayı başarabilen gençlerin hemen hemen hepsi Video ve Ses Edit, 3D program kullanma, resim düzenleme; dolayısıyla oyun yapımcılığına merak salıyorlar. Ama nereden başlayacaklarını veya neler yapmaları gerektiğini bir türlü bulamıyorlar. Zaten genelde birtakım program isimlerine ulaştıktan sonra ilk etapta kırmaya çalışıyorlar, ardından da virüs yiyerek hevesleri kırılıyor. Yine de direnmek istedikleri zamansa bir türlü doğru yoldan başlayamıyorlar ve hepsini birbirine karıştırıyorlar.

Bir şeyleri yapmaya başlayabildikten sonra ise en havalı oyunları birkaç arkadaşla bir araya gelerek yapabileceklerini sanıyorlar. Çünkü birçok oyun motoru var ve çoğu ücretsiz. Unity Kişisel: Unity'nin ücretsiz sürümü ile bugün tasarlamaya başlayın.

Ancak birkaç ay sonra bu işin bu kadar kolay olmadığını anlamaya başlayınca vazgeçip oyunlara gömülmeye devam ediyorlar.

Sonuç olarak ülkemiz gençleri her zamanki gibi büyük bir hevesle 3D ve oyun işlerine girip çok geçmeden yılıyorlar. Olan yine bize oluyor; çünkü hâlâ doğru düzgün milli bir oyun veya fantastik film yapamıyoruz.

En üzücü olansa Yunanistan gibi aç bir ülkede dahi 3 tane Digital VFX Studio var. Bulgaristan’da ise dünyanın en iyi Render şirketlerinden biri var. Lakin ülkemizde adamakıllı maalesef ne bir tane Digital VFX Studio’su var ne de bir oyun şirketi. (Sıyrılmaya çalışan birkaçı olmuştu ama onları da satın aldılar; alacaklar da.) Natron: VFX ve Hareketli Grafikler için Açık Kaynak Birleştirme Yazılımı.

Öte yandan bir şekilde bu işleri yapmayı başarsanız bile zaten işten anlamayan; ama “Para bende aslanım, demek ki akıllı olan benim!” düşüncesine sahip iş adamalarından destek bulamıyorsunuz. Birileri zaten bürokratik engel çıkartıyor. Daha para kazanmadan “Vergi” adı altında parmağınızı kıpırdatmanıza izin vermiyorlar. Ağır torpiliniz yoksa devletten destek almanız imkânsız; çünkü destek alanların (istisnalar hariç) hemen hepsi “Hamili yakınimdir” kartına sahip olanlardır ve yapacakları iş de zaten bir şeye benzemiyordur. darktable, fotoğrafçılar tarafından fotoğrafçılar için yaratılmıştır.

Ancak her şeye rağmen yine de “Amerikan Rüyasında” olduğu şekilde benim gibi boş bir “Türkler yaparsa en iyisin yapar” rüyasını görmelisiniz. Hatta belki birkaç yüzyıl sonra birileri tarafından dünyanın en iyi işlerini yapabileceğimize inananlar tarafından desteklenebilirsiniz (?). Yani anlayacağınız bu da bu yazı ve benzeri yazıları okuyup gaza gelen gençlerden bir gün bir şekilde doğru yoldan para bulan olursa kendilerinden sonraki nesli destekleyerek mümkün olabilir.

Uzun lafın kısası; 3D işlerine merak salın ve aşağıda yazdığım yazılardan feyz alarak asla yılmadan en iyisi olmak için uğraşın.

Eğer bu yazıda ne demek istendiğimi anladıysanız o halde size bu konudaki tavsiyelerime başlayabilirim.


İlk olarak işe nereden başlayacağınızı bilmediğinizi varsayalım:

Eğer yeni başlıyorsanız kesinlikle ama kesinlikle herhangi bir program kırmayın. Çünkü o programı öğrendikten sonra para da kazanmışsanız başınız ciddi bir şekilde belaya girer. Bu yüzden mutlaka “GNU/GPL” lisanları altında dağıtılan “Open License” programlarla işe başlayın. Audacity, Windows, macOS, GNU / Linux ve diğer işletim sistemleri için kullanımı kolay, çok kanallı bir ses düzenleyici ve kaydedicidir.

Ama bir program ismi duyduğunuzda sitesine girdiğiniz zaman eğer bir yerlerinde “Price” veya “Buy” gibi kelimeler bulunuyorsa o “Free” bir yazılım değildir; “Freeware” yazılımdır. Başlangıç versiyonu olmakla birlikte yani aslında hiçbir işinize yaramayacak ve yalnızca programa girip en azından gaza gelip başlangıç paketini satın almanız için konulmuş sözde “Free” yazılımlardır.

Ancak sitesine girdiğinizde “Donate” yazıyorsa bu genelde gerçekten ücretsizdir ve bu “Donate” kelimesi size “Bu programdan para kazanırsan birazını bizimle paylaşırsan seviniriz.” demektir. Zaten bunu yapmamak etik olmaz çünkü adamlar programı araba fiyatına satmıyor; anma hizmeti yapıyorlar. Bunu da desteklemek lazım; çünkü dünyada çok az iyi insan var ve onları üzmeyelim.


Başlangıç olarak mutlaka ama mutlaka bir resim düzenleme yazılımı öğrenmek zorundasınız. Olmazsa olmaz.

Birinci olarak Resim düzenleme: Lider tabii ki hiç tartışmasız Adobe® Photoshop® ancak öğrenci sürümü dahi oldukça pahalı. Bu yüzden de The Gimp gibi birçok yazılım var. Siz iseKrita ile başlayınız. Sitesine girin, indirin, kurun ve yine kendi sitesinden kolayca öğrenin; çünkü öğrenmeniz için çok fazla kaynak var. Müthiş bir programdır. Krita profesyonel bir ÜCRETSİZ ve açık kaynaklı boyama programıdır. Herkes için uygun fiyatlı sanat araçlarını görmek isteyen sanatçılar tarafından yapılmıştır.

İkinci olarak Video Edit: Blender 3D denilen olağanüstü program bunu da yapabiliriyor. Öte yandan birçok program olsa da kesinlikle tavsiyem Davinci Resolve®’dir. Programın Pro versiyonu ücretli ancak kesinlikle kırmaya yeltenmeyin ve ücretsiz versiyonu tamamen yeterli. Aynı şekilde öğrenmeniz için çok fazla kaynak var. Ardından düğme işlerine merak saldığınızda yani Efekt, yeşil perde, VFX gibi işlere meraklanınca Natron’a girebilirsiniz. Hollywood'un 1 Numaralı Post Prodüksiyon Çözümü

Üçüncü olarak Renk Ayarlama: Piyasanın en babası ON1 Photo®, sonrasında Adobe® Lightroom®. Ancak sizler, profesyonelleşene kadar bu ücretlilere hiç bulaşmayın. Darktable, RawTherapee gibi programlar başlangıç için para kazanana kadar kesinlikle yeterlidir. RawTherapee, harika fotoğraflar üretmeniz ve yaratıcılığınızı sergilemeniz için güçlü bir araç paketi sunar.

Dördüncü olarak Ses Edit: Birçok program var. Ancak sizlere başlangıç için Audacity tavsiye edebilirim. Çünkü amatör iken müzik, efekt, loop yapmaya çalışmayın. Bunlar için birçok ücretsiz kayıtlar bulunmaktadır. Başlangıçta yalnızca ses kayıtları ve üzerinde düzenleme işleri için Audacity kullanmanız yeterlidir.

Beşinci olarak 3D Program: Bu konuda birçok program ve alternatif bulunmaktadır. Ancak tartışmasız lider olan Blender 3D programıdır. Üstelik bu programı profesyonel stüdyolar bile kullanmaktadır. Ayrıca birçok konuda neredeyse yetersizliği yoktur. Yalnızca bu programı kullanarak inanılmaz büyük işler başarabilirsiniz. Zaten hakkında çok fazla kaynak bulunmaktadır. Özgür Yazılım Hiç Bu Kadar Harika Görünmedi.

Bir süre bilgisayarınıza başka bir şey yüklemeyin. Ve eğer tavsiyeleri dinler, bu işlerde profesyonel olursanız yani para kazanmaya başlarsanız da önce size bu başarıyı sağlayan “Open Source License” programların yapımcısı iyi insanlara bağışlarda bulununuz. Daha sonra da ücretli ve dünya standardı programlara geçmeyi düşünürseniz bunun için de sizlere bir yazım daha olacak.

Şimdilik hoşça kalın!


Geri

Sahaf - Öteki Dünya'nın Efendileri

Sahaf

Öteki Dünya’nın Efendileri


Yaşadığınız dünyaya hâkim olanların kendiniz olduğunuzu mu sanıyorsunuz?

Ama yanılıyorsunuz!..

Devamı…
Büyük Efendi - Kazadan Sonra

Büyük Efendi

Kazadan Sonra


Bir kadının draması ve savaşı; ama her şey planlı…

Devamı…
Zarkon Savaşları - Başlangıç Hikâyesi

Zarkon Savaşları

Başlangıç Hikâyesi


Zarkon Gezegeninden gelen kâinatın en büyük filosuna karşı savunma görevini, Türkiye’nin ilk süper savaşçıları olan Şeref Birliği üstlenmişti. Peki, kısıtlı imkânlarla bu görevi yerine getirebilecek miydiler?

Üstelik sadece 90 gün zamanları vardı!

Devamı…
Tılsım ve Ölümsüz Koruyucusu - Bahşi Tapınağı Efsanesi

Tılsım ve Ölümsüz Koruyucusu

Bahşi Tapınağı Efsanesi ve İlterler


Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden birinin ortaya çıkma zamanı artık geldi…

Peki! Sen buna hazır mısın?

Devamı…

Blog

Hikâye, Öykü, Sanat, Bilgilendirme, Paylaşım, Haber, Diğerleri…